British flag   Lost Ancestors   UN flag

United Kingdom and the world




War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales




1914 - 1918  and  1939 - 1945
Falkland 1982

War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales

Gwroniad Y Rhyfel Mawr 1914 - 1918
Heroes of the Great War 1914 -1918


Cyfodwyd y Golofn hon gan
drigolion Caergybi er cof am
y rhai a fu farw dros ryddid
cyfiawnder a gwareiodiad.

Eu henwau a bery o genhedlaeth
i genhedlaeth.
War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales This Monument was erected by
the inhabitants of Holyhead
in memory of those
who died for liberty,
righteousness and civilization.

Their names shall endure
throughout all generations.

1914 - 1918

War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales

Army
Harold Owen Ackerley, Royal Irish Rifles
Edward John Barker, Grenadier Guards
Henry Charles Arthur Beal, Scots Guards
Patrick Bergin, Leinster Regt.
William Billington, Royal Dublin Fusiliers
William Brown, Royal Anglesey Engineers
William Coffin, Royal Engineers
Leslie Cope, Cheshire Regt.
John Idan Davies, Bedfordshire Regt.
William Richard Davies, Machine Gun Corps
Thomas Dillon, Welsh Horse
Samuel Edward Eaton, Royal Welsh Fusiliers
John Evans, South Wales Borderers
Thomas Evans, Royal Army Service Corps
James Feltham, Royal Anglesey Engineers
George Herbert Fosse, Royal Welsh Fusiliers
James Gaine, Royal Welsh Fusiliers
John Griffith, Royal Field Artillery
Owen Griffiths, Royal Welsh Fusiliers
Owen Arthur Griffith, Royal Welsh Fusiliers
William Edward Griffith, Royal Welsh Fusiliers
William Tudor Griffith, Machine Gun Corps
Evan Kyffin Harper, Royal Garrison Artillery
William Hawkins, Royal Welsh Fusiliers
William Slade Heywood, Royal Fusiliers
Gerald Edward Holland, Royal Engineers
Daniel Idwal Hopkins, South Wales Borderers
David Hughes, Royal Engineers
Hugh Hughes, Royal Welsh Fusiliers
Hugh Thomas Hughes, Royal Army Service Corps
John Hughes, Australian Imperial Forces
John Hughes, Royal Army Service Corps
John Edward Hughes, Royal Fusiliers
Owen Hughes, Westmoreld & Cumberld Yeomanry
Owen John Hughes, Kings Shropshire Light Infantry
Richard John Hughes, Royal Welsh Fusiliers
William John Hughes, Royal Welsh Fusiliers
William Rees Hughes, Royal Welsh Fusiliers
Thomas John Humphreys, Royal Welsh Fusiliers
William Humphreys, Royal Welsh Fusiliers
Robert Hinton Irvine, Royal Welsh Fusiliers
Griffith James, Royal Welsh Fusiliers
Edward Jones, Royal Welsh Fusiliers
Evan William Jones, Kings Liverpool Regt.
Griffith Jones, Welsh Regt.
Hughie Jones, Royal Welsh Fusiliers
Hugh Griffith Jones, Royal Welsh Fusiliers
John Jones, Royal Welsh Fusiliers
John Jones, Royal Welsh Fusiliers
John Henry Jones, Royal Welsh Fusiliers
Louis Jones, Royal Welsh Fusiliers
Owen Hugh Jones, Royal Field Artillery
Owen Jones, Royal Welsh Fusiliers
Owen Hughes Jones, Royal Engineers
Owen Richard Jones, Royal Welsh Fusiliers
Robert Jones, Royal Welsh Fusiliers
Robert Ernest Jones, Royal Irish Rifles
Robert Henry Jones, Royal Field Artillery
Thomas Jones, Welsh Regt.
William Jones, Machine Gun Corps
William Charles Jones, Royal Anglesey Engineers
William John Jones, Machine Gun Corps
Thomas Lee, Welsh Regt.
Robert Lewis, Royal Welsh Fusiliers
Stanley Lloyd, Royal Welsh Fusiliers
William David Lloyd, Royal Engineers
Allan Alexander Mackenzie, Royal Engineers
Alexander William Mackay, Royal Fusiliers
Angus Mackay, Royal Fusiliers
Robert Charles Manning, Royal Engineers
Victor Lionel Manning, Machine Gun Corps
Henry Edward McLavy, Machine Gun Corps
Lewis Morris, Cheshire Regt.
Alexander Thomson Orr, Royal Engineers
George Owen, Royal Welsh Fusiliers
Hugh Owen, Royal Engineers
John Bryn Owen, Royal Welsh Fusiliers
Owen Edward Owen, Black Watch Regt.
Owen John Owen, Royal Anglesey Engineers
Arthur Palfreyman, Royal Welsh Fusiliers
Henry Leonard Parry, Border Regt.
William Henry Parry, West Yorkshire Regt.
Charles Potts, South Wales Borderers
William Owen Pratt, Army Cyclist Corps
Isaac Pritchard, Royal Welsh Fusiliers
William Pritchard, Royal Garrison Artillery
John Herbert Rees, Royal Welsh Fusiliers
Thomas William Roach, Royal Engineers
Hugh John Roberts, Royal Anglesey Engineers
Nathaniel Roberts, North Staffordshire Regt.
Richard Roberts, Royal Anglesey Engineers
Richard Thomas Roberts, London Regt.
Thomas Rowlands, Machine Gun Corps
John Fox Russell, Royal Army Medical Corps
William James Singleton, Royal Welsh Fusiliers
Albert George Smith, Royal Welsh Fusiliers
Ivan Percival Campbell Sorge, Border Regt.
George Arthur Thomas, Royal Welsh Fusiliers
John Clay Thomas, Welsh Regt.
Owen Thomas, Royal Anglesey Engineers
Owen Thomas, Royal Welsh Fusiliers
Robert Hugh Thomas, Royal Defence Corps
Seth Thomas, Royal Welsh Fusiliers
Thomas Thomason, Royal Field Artillery
Walt. Hy Mountiford Westropp-Dawson, Cheshire Regt.
Frederick William White, Royal West Surrey Regt.
Albert Edward Wilkes, Royal Welsh Fusiliers
Arthur Llewelyn Williams, Royal Welsh Fusiliers
Edward Williams, Royal Welsh Fusiliers
Evan Williams, Royal Welsh Fusiliers
George Williams, Royal Field Artillery
Hugh Williams, Royal Welsh Fusiliers
Hughie Williams, Royal Anglesey Engineers
Hugh Hughes Williams, South Wales Borderers
Hugh G Williams, Royal Welsh Fusiliers
John Henry Williams, Royal Welsh Fusiliers
Owen Williams, Royal Engineers (Australia)
Richard Williams, Royal Welsh Fusliers
Rowland Williams, Royal Welsh Fusiliers
William Williams, Royal Welsh Fusiliers
William John Williams, Royal Welsh Fusiliers
Herbert Whitehead Workman, Aust. Imp. Force

Navy
John Watkin Acton, RNR, HMS Invincible
Joseph Acton, RNR, HMS Vale of Leven
Charles Thomas Cotton, RNVR, HMS Genista
Harold Cotton, RNVR, Hawke Bttn., RN Division
Thomas Berkley Craven, RN, HMS Defence
Albert Evan Dowding, RNVR, Anson Bttn., RN Division
Edward George, RNR, HMT Vasco de Gama
David Hanlan, RN, SS Ravensworth
John Higgins, RNR, HMT Merse
Hugh Hughes, RNR, HMT Sapper
Richard Owen Hughes, RNR, HMS Venus
William Hugh Hughes, RNVR, Anson Bttn. RN Division
David Henry Jones, RNR, HMS Cressy
Hugh Jones, RNR, SS Siddons
John Jones, RNR, HMS Bulwark
John Jones, RNR, HMT Merse
Richard Hugh Jones, RNR, HMS Clan MacNaughton
William Jones, RN, HMS Monmouth

HMS Tara (British waters)
Evan Davies, Able Seaman
Richard Evans, Stoker
Thomas Jones, Engineer Lieut. RNR
Andrew Morris, Chief Steward
Henry Owen Roberts, Chief Engineer
Richard Williams, Boatswain's Mate

HMS Scotia
William Jones, Boilermaker
Alfred Edward Marsh, Chief Steward

HMS Cambria
Robert Griffith, Steward
Hugh Jones, Stoker
Owen Jones, Stoke
Frederick William Whiting, Cook
John Williams, Seaman

HMHS Anglia
Albert Frederick Ashton, Cabin Boy
William Edward Gibson Bassett, Seaman
William Henry Callaway, Steward
Nathaniel Joseph Cambell, Purser
Robert Evans, Electric Light Attendant
John Hughes, Cook
Lewis David Hughes, Engineer's Steward
Alfred Jones/Wallace, Steward
John Jones, Fireman
Owen Jones, Fireman
Owen Jones, Fireman
John Lewis, Fireman
William Lewis, Quartermaster
Thomas Henry Owen, Galley Boy
Robert Pritchard, Coal Trimmer
Richard Roberts, Chief Steward
Robert James Stuart, Fireman
Owen Thomas, Leading Stoker
Richard Thomas, Deck Boy
George Edward Williams, Chief Engineer
Joseph P Williams, Third Engineer
Meredith Williams, Second Steward
Robert Williams, Steward

Mercantile Marine
Lewis Robert Griffiths, SS Halberdier
Frederick Mason Guest, HMT Harmattan
Henry Hughes, HMT Red Rose
Owen Richard Hughes, HMT Semantha
John Jones, HMT Connaught
Robert Jones, SS Hildena
William Jones, SS Royal Edward
William Jones, SS Vine Branch
William Thomas Jones, SS Missanabie
Thomas McLeod, SS Royal Edward
Albert Osmond, SS Max Brock
Hugh Osmond, SS Hollington
Benjamin Herbert Rich, SS Kenmore
Llewelyn H Williams, SS Saint Ninian
Herman Lile Young, HMT Laurentic

Poppy

Robert William Lyons, RN, HMS Goliath
Joseph Augustine Morris, RMLI, HMS Revenge
Thomas Griffiths Nicholas, RNVR, SS Dowlais
William Henry Parry, RNR, HMS Challenger
Richard Edward Pierce, RNR, HMS Carmania
Robert Pritchard, RNR, HMS Bulwark
Edward Roberts, RNR, HMS Europa
John Roberts, RNR, HMT Merse
Richard Roberts, RNR, HMT Merse
Richard Thomas, RNR, HMS Queen Mary
Hugh Walsh, RN, HMS Indefatigable
John Wathen, RNR, HMS Bulwark
Benjamin Weatherall, RN, HMS Natal
Henry Williams, RNR, HMS Invincible
Nathaniel Williams, RNR, HMS Dreel Castle
Owen Wynne Williams, RN, HMS Vanguard
Robert Williams, RNR, HMS Victory
Robert John Williams, RN, HMS Drake

HMS Tara (Mediterranean)
Frederick Barber, Steward
George Mathew Cox, Articifer
John Hodgson, Seaman
Walter Jackson, Cook
John Ellis Jones, Greaser
Thomas Robert Jones, Leading Stoker
William Jones, Leading Stoker
John Parry, Electrical Light Attendant
Richard L Phillips, Engineer Sub-Lieut., RNR
Robert Phillips, Leading Stoke
Griffith Hugh Roberts, Sub-Lieut., RNR
Owen Hughes Roberts, Greaser
William Thomas, Quartermaster
Owen Williams, Carpenter
Robert John Seaborn Williams, Engr Lieut. RNR

HMS Anglia
John Jones, Seaman

RMS Leinster
Robert Anthony, Lamptrimmer
William Birch, Captain
John David Crispin, 4th Engineer
Owen Richard Hughes, Cook
Richard G Hughes, 3rd Engineer
Joseph Dodson Inglis, 2nd Steward
Hugh Jones, Fireman
John Jones, Greaser
Owen John Jones, 2nd Steward
William John Lewis, Superintendent Steward
William Mathias, Chief Engineer
Phillip Michael, Electrical Engineer
Edward S Moors, Engineer's Steward
Leslie B Nicklin, 3rd Officer
Hannah Owen, Stewardess
Louisa Parry, Stewardess
Richard Roberts, Fireman
William Roberts, Seaman
Hugh Rowlands, Ticket Clerk
Robert Thomas, Storekeeper
Griffith Williams, Greaser
John Williams, Fireman
Richard Williams, Seaman
Robert J Williams, Carpenter
Thomas Williams, Head Stoker

SS Connemara
Edward Cartwright, Coal Trimmer
Stanislaus M J Cooke, Steward
George H Doeg, Commander
David C J Evans, Steward
Robert Evans, Quartermaster
William F Hambley, Steward
Michael Flaherty, Able Seaman
John Hughes, Luggage Guard
Joseph Hughes, Quartermaster
William E Hughes, 3rd Engineer
Hugh Jones, Chief Engineer
John Robert Jones, Able Seaman
William Jones, Greaser
William H Jones, Deck Boy
George Owen, 2nd Engineer
George S Owen, Quartermaster
Richard Owen, Fireman
William Owen, Cook
George Roberts, Leading Stoker
Owen Smith, Carpenter
John Williams, Seaman
Margaret Williams, Stewardess
Owen T Williams, Fireman
Richard Williams, Fireman
William P Williams, Chief Officer
Isaac Woodall, Fireman

Royal Air Force
John Parry, Flight Sergeant
Henry Thornbury Fox Russell, Captain
Women's Royal Air Force
Annie Roberts

Rural - Rhoscolyn
David Henry Hearn, Royal Welsh Fusiliers
Edward Samuel Jones, Manchester Regiment
John Jones, Army Service Corps
Robert Henry Jones, Royal Engineers
Thomas Williams, York and Lancaster Regiment
Cases Reported Subsequently
William Jones, 578,
22 Battalion, Rifle Brigade
Died at Holyhead 10 February 1918 (TB).
Discharged 1 April 1916


1939 - 1945

War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales
Abell, E. E.
Abbitt, G.
Anthony, R.
Ball, G. M.
Ball, R. M.
Barton, A. R.
Bidmead, A.
Bond, W. W.
Brown, F. G.
Brown, W. R.
Butt, G. R.
Chamberlain, J. G.
Davies, E.
Devonald, O. E.
Doughty, E. N.
Edwards, R.
Evans, D. J.
Evans, E.
Evans, H. G.
Evans, R.
Fields, J.
Gale, A.
Gannon, T. C.
Gibbs, H. D.
Green, H. R.
Griffith, E. O.
Griffith, Gladys G.
Griffith, W. T.
Hawkins, J. H.
Hodgson, C. D.
Hughes, D. ?.
Hughes, O. ?.
Hughes, H. ?.
Hughes, H. ?.
Hughes, H. ?.
Hughes, T. I.
Hughes, T. P.
Hughes, T. W.
Hughes, W.
Jones, D. A.
Jones, D. I.
Jones, D. R.
Jones, E.
Jones, E. J.
Jones, E. L.
Jones, E. T.
Jones, Hugh
Jones, H.
Jones, H. D.
Jones, H. G.
Jones, I. J.
Jones, J. H.
Jones, L. W.
Jones, N. E.
Jones, O.
Jones, O.
Jones, O. E.
Jones, R.
Jones, R.
Jones, R. L.
Jones, R. T.
Jones, T.
Jones, T. G.
Jones, W.
Jones, W. H.
Kleiser, J. R.
Langhorne, S. B.
Lawson, J.
Lewis, L. M.
Lewis, T. D.

War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales
Lewis, W. H.
Moore, M.
Morris, G. A.
Myddleton, E. J.
Newton, G. R.
Noble, W.
Owen, E.
Owen, G.
Owen, G. D. M.
Owen, H. H.
Owen, R.
Owen, T.
Owen, W. E.
Owen, W. H.
Parry, J.
Parry, M. H.
Penn, B. J.
Penstone, J. A.
Pritchard, C. E.
Pritchard, H.
Pritchard, H. H.
Pritchard, R. J.
Propert, F. B.
Prytherch, E.
Reese, G. E.
Rees, T. K.
Reynolds, D. R. N.
Reynolds, T. G. N.
Richards, H.
Roberts, G.
Roberts, ?.
Roberts, ?.
Roberts, ?.
Roberts, ?.
Roberts, ?.
Roberts, Thos.
Roberts, T.
Roberts, W. H.
Roberts, W. J. G.
Rowlands, O.
Rowlands, R.
Rowlands, R. L.
Rowley, D.
Shergo, S. C.
Starling, A.
Sullivan, J. J.
Taylor, T. J.
Thomas, O.
Thomas, Rd.
Thomas, R.
Thomas, R. H.
??aring, N. R.
??hincup, W. G.
Whittall, A. E.
Williams, E.
Williams, E. G.
Williams, G.
Williams, J.
Williams, J.
Williams, J. H.
Williams, O.
Williams, O. H.
Williams, R. J.
Williams, Robt.
Williams, R.
Williams, R. A.
Williams, R. M.
Williams, T.
Williams, T.
Williams, T. W. E.

Falkland Islands 1982

War Memorial - Holyhead, Anglesey, Wales In memory of Welsh guardsman
killed in action Falkland Islands 1982
Gdsm. D. R. Williams
1st Battalion Welsh Guards

The name lists of the Great War were provided by Barry Hillier. Barry is the owner of a very interesting site about the memorial in Holyhead. The site contains extensive information about the mentioned soldiers. Thousand thanks for your great support, Barry.



Angel   

This page is dedicated to the 10 million victims of World War I and 60 million victims of World War II. We should always remember the immense grief and loss each war brought to the world.

   Angel



Link

Index
    Link

Search engine
    Link

Names and That

Click the pictures for a larger size.
Use your backward button of your browser to come back to this page.

Thank you.
© Lost Ancestors 2012